Kysucký maratón logo

Kysucký maratón 2016

KM2016 víťaz

V sobotu 25. 6. 2016 sa v Čadci uskutočnil 42. ročník Kysuckého maratónu. Zároveň sa konal 14. ročník polmaratónu, 17. ročník minimaratónu a ako novinka 1. ročník štafety maratónu.

Po krátkom príhovore primátora Čadce Milana Guru, poslanca národnej rady Jána Podmanického a predsedu KKM Čadca Milana Polláka boli bežci odštartovaní výstrelom z dela. Na štart sa tento rok postavilo 128 pretekárov, z toho 59 bežcov maratónu (4 ženy), 65 bežcov polmaratónu (13 žien) a 4 tímy štafety maratónu. Žiaci základných škôl a študenti stredných škôl vyskúšali svoju kondíciu na 3,8 km trati minimaratónu. Počasie bolo tento rok k bežcom nemilosrdné, teplota nad 30°C, asfalt z cesty sa doslova topil pod nohami a aj preto sú výkony zúčastnených obdivúhodné. Veľká vďaka patrí aj divákom na trati, ktorí pomáhali bežcom vodou, provizórnymi sprchami a svojim neúnavným povzbudzovaním.

Trať polmaratónu najrýchlejšie zabehol Marek Mockovčiak (TJ Obal servis Košice SVK) v čase 1:25:39. V ženskej kategórii polmaratónu triumfovala Anna Balošáková (Stará Bystrica Goral Marathon Team SVK) s časom 1:44:52.

Absolútnym víťazom 42. Kysuckého maratónu a zároveň aj víťaz kategórie muži nad 40 rokov, s náskokom viac ako pol hodiny sa stal Viktor Starodubtsev (JM Demolex Bardejov UKR) s časom 2:41:34. Celkovo druhý bol Marek Procházka (Atletika Šumperk CZE) s časom 3:12:11. Divákoch potešil najmä domáci pretekár Ľuboslav Čierňava (Goral Marathon Team SVK), ktorý dobehol ako tretí s časom 3:14:27. V kategórii muži do 40 rokov zvíťazil Filip Zajdlik (Splaseni goroli CZE) s časom 3:21:36, v kategórii muži nad 50 rokov opäť zvíťazil Daniel Šindelek (MK Seitl Ostrava CZE) s časom 3:19:52 a v kategórii muži nad 60 rokov zvíťazil Tadeusz Jasek (Pzwla POL) s časom 3:45:21. Medzi ženami sa s maratónskou traťou najlepšie popasovala Ivana Butoracová (MTC Vyšná Šebastová SVK) s časom 3:37:41.

Prvý ročník maratónskej štafety si vyskúšali štyri tímy – mužský, ženský a dva zmiešané. Trať v najlepšom čase zvládol mužský tím AK Čadca s časom 3:10:17.

Majstrom okresu Čadca sa stal už spomínaný Ľuboslav Čierňava (Goral Marathon Team) s časom 3:14:27, na druhom mieste sa umiestnil Anton Kupka (KKM Čadca) s časom 3:15:29 a na treťom mieste dobehol Ján Jurčík (KKM Čadca) s časom 3:39:20

Podujatie môžeme označiť ako medzinárodné, už tradične sa zúčastnili bežci a priatelia z Čiech a Poľska, ale aj z Maďarska, z Rakúska, víťaz z Ukrajiny Viktor Starodubtsev, nepriehľadnuteľný bežec z Nemecka Henry Grohmann a najďalej to mala kysucká rodáčka žijúca v Austrálii Maria Pribila.

Klub Kysuckého maratónu, usporiadateľ 42. Kysuckého maratónu, ďakuje všetkým spoluorganizátorom, sponzorom a darcom, ktorí akoukoľvek formou prispeli na toto významné športové podujatie Kysúc. Sme radi, že máme toľko priaznivcov a už teraz sa tešíme na budúci 43. ročník Kysuckého maratónu.

Video z maratónu začína v čase 38:21