Kysucký maratón logo

Pozdrav zakladateľa Kysuckého maratónu

anton-blaha

Vážení športoví priatelia,

uvedomujem si, že vás všetkých zaujímajú skôr súčasné vaše bežecké výkony, ako zvládnete nástrahy trate, počasia a svojej kondície. To je v tejto chvíli, keď budete čítať tento môj pozdrav, prvoradé. Preto mi odpustite krátku spomienku a návrat do histórie, lebo si pripomíname, či oslavujeme 60. výročie založenia Kysuckého maratónu.

Myšlienka vzniku maratónu na Kysuciach vznikala a rodila sa v ľahkoatletickom oddiele v Čadci, ktorý účinkoval na novej antukovej dráhe štadióna v Čadci, kde sme mali pri ňom šopu na náradie, oštepy, stojany a ďalšie náradie.

Na námestí, na Lackovom dome, sme mali skrinku s aktuálnymi oznamami, lebo nás atlétov bolo asi 40-50. Takmer každý týždeň boli u nás preteky a vyrástli u nás takí majstri Slovenska, kraja, okresu, atléti ako Fero Hruška, Šaňo Gaj, Pepo Sedloň, Stenchlák, Špáčil, Najdek, Murčo, Handera, Sventek, ďalší a ďalší. V roku 1953 sme boli ocenení ako najlepší oddiel na Slovensku.

Na mnohých som iste zabudol a sa im ospravedňujem, ale jeden mi zostal v pamäti. Jediný maratónec na Kysuciach Štefan Špaldoň, cestoval, stravoval sa a regeneroval všetko za svoje. S ním sme sa dohodli, že trať bude jednosmerná z Harvelky až na štadión v Čadci, tak ako kedysi v gréckom Marathone. Štartoval ju nestor atletiky na žilinskom gymnáziu, ktorý nás všetkých učil, prof. Adamko.

Údolie bystrickej doliny bolo aj vtedy krásne a prvý maratón v roku 1953 mimoriadne úspešný. Zabezpečil som aj asi prvé hlásenie priebežných výsledkov, každých 5 km počas maratónu pomocou vojenských spojárov v Novom Meste nad Váhom a všade nás pozdravovali vďační a zvedaví diváci. Atletika prežívala slávne obdobie, ktorému dominoval Emil Zátopek, účastník mítingov v Žiline a na Kysuciach vyrastala čs. hviezda Alena Holárková. V našom organizačnom výbore boli aj profesori z gymnázia prof. J. Drdoš, prof. J. Ruman a celá elita z mesta Ing. Molnár, Fero Drška (tajomník), Ing. Hulita, vedenie továrne a mnoho ďalších. Všetci sa tešíme, že maratón sa usadil na Kysuciach, že žije a prežíva, lebo sa ho ujalo Mesto Čadca i ďalší spoluorganizátori, nadšení i noví šikovní funkcionári.

História nás však dobehla, keď sme pripravovali prvý Kysucký maratón, mali sme 18 – 19 rokov, dnes o 60 viac. Držte sa maratónci aj organizátori a veľa úspechov do 100. jubilea!

JUDr. Anton Blaha, CSc.
prvý predseda organizačného výboru